2010. február 22., hétfő

Intim kehely

Úgy döntöttem, hogy írok erről a csodás kis kehelyről, mert itt Magyarországon szinte alig hallani róla,holott a nyugati országokban nagyon elterjedt ez az eszköz. Hátha kísérletező kedvű magyar hölgytársaim ráakadnak erre az oldalra és elolvasva az én személyes tapasztalataimat, meg tudják győzni magukat, hogy váltsanak.

Tulajdonképpen ez a kehely a tampon hiányosságait pótolja, illetve betölti azokat a "hézagokat" (szó szerint :)) amit a tamponhasználat mellett az ember lánya negatívumként tapasztalhat.

Most a betét kontra kehely témára nem térnék ki, mert véleményem szerint aki betétet használ, az vagy nem vehető rá a tamponhasználatra és ezáltal a kehely használatára sem, vagy eleve nincs akkora "barátságban" a testével, hogy meg tudja emészteni, hogy egy kelyhet tesz ki-be magába.


Ez a menstruációs kehely azoknak is megoldást jelenthet, aki a TSS miatt nem használhat tampont. Ugyanis a kehely használata egyáltalán nem jelent kockázatot ebből a szempontból.


Pár érdekesség:


"
A tampon okozta toxikus sokk szindróma (TSS) viszonylag közismert. A tampongyártók azzal védekeztek, hogy a dioxin csekély mértékben található termékeikben, de a helyzet az, hogy egy nő élete során 10-15 000 tampont használ el, miközben jelentősen felgyülemlik a méreganyag.

Nem tudjuk, mit tartalmaznak.


Sem a tamponok, sem a betétek csomagolásán nem tüntetik fel, hogy milyen anyagokat tartalmaznak, és a nagyobb gyártók weboldalai is csak részinformációkkal szolgálnak. A mai tamponok általában pamutból, műselyemből, vagy a kettő keverékéből készülnek, és előállításukhoz klórt is használnak. Ezen felül található bennük illatanyagok és más adalékanyagok, de a gyártók ezekről sem adnak felvilágosítást. A fehérítés során dioxin is kerül beléjük, de a legtöbb gyártó azt állítja, hogy ez a mennyiség nem jelent egészségügyi kockázatot.


Ezek az összetevők okozhatnak egyszerűen csak irritációt, allergiás tüneteket, de a tampon extrém esetekben toxikus sokk szindrómát is előidézhet. Ennek a ritka, de veszélyes bakteriális fertőzésnek a veszélyére már a tamponok csomagolásán is felhívják a figyelmet. A tünetei láz, hányinger, hasmenés és a bőrön megjelenő piros foltok."

forrás: http://www.ladyhigienia.com


Tehát összehasonlítva a tamponnal:
Egyszer kell megvenni. Az ára fajtától függően 3490-7990 között mozog, bár az olcsóbb is ugyanolyan jó, TPE műanyagból készül, amit az orvosi eszközökhöz is felhasználnak, mert annyira bőrbarát és emiatt kizárt az allergia lehetősége.

A drágábbik fajta orvosi szilikonból készül, amit pl. az implantátumokhoz is használnak.Az ára akár 3 hónap alatt megtérül.
Nem szárítja ki a hüvelyt, mint a tamponok. Bármikor kicserélhető, akár fél óra múlva is, nem kell megvárni, hogy megteljen, mint egy tampon (biztos más is kínlódott már a cserével, mikor indulás előtt meg akarta ejteni, hogy útközben ne érje baleset. A tampon még nem volt tele, nehéz volt eltávolítani, de muszáj volt, mert nem bírta volna ki addig míg hazaérünk).


Nem hagy hátra elemi szálakat, mint a tampon.
Biztos mindenki tapasztalta már tamponhasználat közben a következő - igen kellemetlen - dolgokat:

Mikor megtelik, zsuppsz, megindul a folyam, légy bárhol. Általában ilyenkor vagy egy nagybevásárlás közepén vagy, vagy a Szalajka völgyben mászod a hegyet (ahogy én is tettem a nyáron).

Strandon úszás közben megtelik kívülről medencevízzel. Nem részletezem, elég kellemetlen.


Ezzel szemben ez a kehely akár 12 órát is kibír, és nincs szivárgás! Ha olyan helyen vagy, nem érhetnek kellemetlen meglepetések. Várhatsz a cserével (a kehely esetében ezt ürítésnek hívják) addig, amíg elég higiénikus és biztonságos helyre érsz.

Ürítés előtt csak kezet kell mosni, ha nyilvános helyen történik, magaddal viszel egy kis szénsavmentes ásványvizet, ezzel le lehet öblíteni a kelyhet a fülke magányában.

Visszahelyezni a megfelelő hajtogatás után meglepően egyszerű. Egyszerűbb, mint egy tampont!
Strandolás közben nem szívja meg magát vízzel, sőt, megbízhatóan elzárja a kényes részeket. Így el lehet kerülni a gombás fertőzéseket is.

Még valami:

A kehelyben összegyűlő vér, mivel nem érintkezik levegővel (mint egy tampon alulról)teljesen szagtalan ürítés közben.

Egyébként minden vérzés kezdetén elég egyszer kifőzni, forró, lobogó vízben két percen keresztül. A piros napokon elég forró vízzel leöblíteni ürítés után. Ha épp úton vagyunk, ezt kiválthatjuk egy kis sima vízzel, amit magunkkal viszünk a flaskánkban(megjegyzem, ez max. egyszer fordul elő egy nap,csak ha egész nap nem vagyunk otthon, mivel nem muszáj üríteni, csak 12 óránként!)

Majd a ciklus végeztével elrakás előtt mégegyszer ki kell főzni.


És akkor most jöjjenek a személyes tapasztalatok:


Természetesen utána érdeklődtem a nőgyógyászomnál. Bár először azt sem tudta mi fán terem, miután elmondtam neki, valamint bemutattam a kelyhet, tetszett neki. Azt mondta, hogy egészségügyi hátrányai nincsenek, ha valaki ügyel az ürítés közben a higiéniára, alaposan kezet mos (úgy, mint egy tamponcsere közben is) akkor teljesen veszélytelen, és nincs ellenvetése a 12 órás bentléthez sem.

Nem, nem kell tartatni a visszafolyástól a méhbe, ez lehetetlen, mivel a vér folyamatosan kifelé áramlik, na meg a méhszáj is egy keskeny kis nyílás, lehetetlen, hogy fekvés közben visszafolyjon bármi is.
Mivel hermetikusan el van zárva a levegőtől, a baktériumok sem szaporodnak el, ezért nincs szaga sem.
Szóval a dokim áldását adta rá és meg is jegyezte, hogy lehet, hogy még nem hallott róla.
Na ezt nem tudom. Talán a tampon és betétgyártó cégek keze lehet benne...? :)

Elsőre én a Ladycup nevezetűt próbáltam ki, annak is a rózsaszín változatát (Pinkcup) L-es méretet, mivel már szültem természetes úton kétszer is és elmúltam 25 éves.


Nagyon édes kis dobozban érkezett,a megrendeléstől számított 2. napon) kaptam hozzá egy aranyos kis pamutzsákot is, ebben lehet tartani, amíg "alszik" két mensi között. Ez a változat kis szárral készül, amit az egyéni igények szerint le lehet vágni, bármeddig. Én teljesen levágtam, de így is könnyedén kivehető) Nagyon puha, nagyon rugalmas, szuperül illeszkedik.


A másik (MeLuna) épp az imént érkezett meg, szupergyorsak voltak, pénteken rendeltem és ma (hétfő délelőtt) már itt is van.

Éppen tesztidőszakban vagyok, úgyhogy kipróbálom mindkettőt.
Egyébként elég egyetlenegy is, és akár 10-15 évig használható. A Ladycupnál 10-15 évet írtak, a MeLuna esetében 5-10 évet.

Szóval. Kezdjük a Ladycup-al.
Elmondhatom, hogy a felhelyezés és eltávolítás is simán ment, minden bonyodalom nélkül, és nagyon jó!!!!
Semmit nem lehet érezni, és ma már a 4. órája használom, pedig ilyenkor a tampont már másodszorra cserélném (super plus, legnagyobb méret).
Közben nem kíméltem. Egy órás torna (hasizomgyakorlatok, fitt ball edzés és fél órás kardió edzés) után semmi szivárgás, semmi kényelmetlenség.

Holnap letesztelem a MeLunát is!

MeLuna barátném L-es méret, foggantyú nélküli változat, narancs színben.
Majd beszámolok.

Ha valaki kedvet kapott, bővebben olvashat a kelyhekről és egyből rendelhet innen Ladycupot:

http://www.ladyhigienia.com/index.html


Innen MeLunát:


http://www.laxus.hu/main.php?module=meluna


És egy videó a hajtogatásokról:

2010. február 4., csütörtök

Jól ajándékozni

Nemrég volt a születésnapom. Anyósom feljött, majd rövid bevezető után a kezembe nyomott egy borítékot, benne tízezer forinttal, majd közölte, hogy vegyek magamnak valamit, mert sosem tetszik amit ő vesz nekem.

Kicsit meg is volt sértődve, úgy éreztem. Pedig nem értem mi a baja.

Volt már több próbálkozásuk is, az igaz.

Például mikor Peti született. Kaptam egy vastag arany karkötőt, apósom ünnepélyesen átadta a kórház folyosóján és megköszönte, hogy egy ilyen szép unokát szültem neki.

Szép gesztus, de a karkötő az ékszertartóban landolt. Aki szült már gyereket, az tudja, hogy az első napokban-hetekben kisebb gondja is nagyobb egy kismamának annál, hogy arany karkötőt csatolgasson fel-le a kezére.

Harmincadik szülinapomra arany fülbevalót kaptam. Igazi giccses-lógósat. Na nem részletezem, megköszöntem, mert úgy illik, de az is az ékszertartó mélyén landolt... Kicsit kezdett kellemetlen lenni a helyzet... De kaptam már csicsás teáskészletet, huszonnyolcadik teflonedényt, hőre olvadó műanyag sütőlapátot...

Aztán eljött a szülinapom megint, és akkor állt elém anyósom, hogy ők aztán nem tudják kitalálni, mit vegyenek nekem (olyan válogatós vagyok). Pedig soha nem mondtam hogy szeretem az arany ékszereket, sosem hordtam csicsás fülbevalókat, sosem áhítoztam teáscsészékre meg evőeszközökre.

Kis gondolkodás után rájöttem mi a baj. Sokan úgy ajándékoznak a másiknak, hogy ŐK minek örülnének, nem úgy, hogy a másik minek örülne. Így már teljesen érthető az aranyékszerecske meg az étkészlet. Ő ennek örülne (jó ötlet, felhasználom karácsonykor).

Sokszor lelkes szülők is elkövetik ezt a hibát. Nem olyat vesznek a gyereknek, amit szeretne, hanem ami szerintük érdekes (sok játékcég ki is használja ezt, mert ha a gyerekre bíznánk a döntést, akkor megelégednénk pár üres PET palackkal, egy összegyűrt újságpapírral és egy fakanállal).

Na meg ami csudajól fejleszti a képességeit (ami persze felesleges, hisz egy gyerek akkor fejlődik leginkább, ha akkor és azzal játszik, ami épp érdekes neki).

Szóval én mondjuk oda vagyok a francia csipkebugyiért, de nem fogok anyósomnak azt venni, mert tudom, hogy ő nem hordaná. Nem vennék neki gyönyörű barna szemhéjfestéket,(holott az állna neki jól nem a kék) nem vennék, mert tudom, hogy Ő a kéket szereti.

Tehát általánosságban elmondható, hogy ne magunknak vásároljunk ajándékot, hanem próbáljuk a másik szemével nézni a dolgokat. "Ő minek örülne? Szereti az aranyat? Sosem láttam rajta? Akkor biztos nem is szereti"

Így elkerülhetők a sértődések. Végső esetben, ha nem tudjuk igazán, minek örülne a másik, nyugodtan hozzá lehet nyúlni a mentőövhöz. Jöhet a virág, a bonbon, a vörösbor, az ajándékutalvány. Mégsem olyan kellemetlen, mintha az ember kezébe nyomnak egy borítékot... Szerintem.

Aztán persze ízlések és pofonok...