2009. május 4., hétfő

A játékról 1.

Ezt most találtam, szerintem érdekes!

Mikor játsszunk?

Ne játsszatok együtt, amikor ...

... a gyerek kipihent, és éhes az élményszerzésre! Fontos ilyenkor, hogy a szülők rendszeresen és jól előkészítsék gyermekük játékkörnyezetét. Ezenkívül kell hozzá bizalom: higgyük el, hogy környezete és napirendje alapján a gyermek egyedül, saját tempójában és egyéni érdeklődése szerint fel tudja fedezni azt, ami körülveszi őt. Ilyenkor elég, ha a szülők leteszik őt egy játszásra csábító környezetbe. Nincs szükség "elő"-játékra, a gyereket nem kell felszólítani arra, hogy játsszon. Ha a szülő kezdettől fogva bízik gyermeke önállóságában - amennyiben ez a személyiség kibontakozására, egyéni fejlődésére vonatkozik -, hamarosan rá fog csodálkozni az eredményekre. A gyermek önálló ötleteire, leleményességére, kitartására. A szülőknek azt az érzelmi hátteret kell biztosítani, ami ezt az önállóságot és kitartást lehetővé teszi. De ezt sem játék közben, hanem előtte vagy utána. Gyereküket munkája közben ne zavarják, hiszen a világ önálló felfedezése komoly és örömteljes munka a kicsi számára.

Akkor érdemes egy rövid ideig játszani vele, amikor ...

... egyedül már kijátszotta magát, s például még nincs itt az ideje annak, hogy ebédeljen, hogy menjetek el sétálni, hogy lefektessétek őt, vagy hogy fürödjön. Az is előfordulhat, hogy a játéka valami miatt átmenetileg elakadt, ilyenkor persze segíteni kell az akadály elhárításában. Az együtt játszás kiegészítheti tehát a gyerek napirendjét, de fontos, hogy ne legyen központi eleme a napnak!

Nem hagy békén!

Amikor a szülő azt éli meg, hogy gyereke egyfolytában nyűgös, magától nem tesz semmit, általában arról van szó, hogy nincs megfelelő napirendje, vagy ő szoktatta rosszul a kicsit arra vonatkozóan, hogy mikor mit várhat el tőle. Gyakran a szülők maguk alakították a helyzetet úgy, hogy ez így legyen. Nem akarták, de így alakult... Lehet hogy nem tudták, hogy egyedül is rengeteg mindenre képes a gyerekük, vagy lehet, hogy úgy gondolták, hogy a kicsinek minden idejükhöz joga van. Jobb, ha idejében meggondolják magukat, még akkor is, amikor az elvárások szintjén a változásokat csak lassan adagolhatják a kicsijüknek. Hiszen ő már szokva volt ahhoz, hogy állandó személyzet veszi körül.

A napirend jelentősége

A legjobb végiggondolni a napirendet, ahol még nincs, kialakítani egyet. A gyerekek szeretik az állandóságot a napjaikban, tájékozódni is jobban tudnak, idejében fel képesek készülni a már ismerős következő programpontra. Vagyis ha mondjuk a fölöltöztetés és a reggeliztetés után szeretnéd, ha lenne egy kevés időd a saját dolgaidra nélküle, akkor azt mondd meg neki, miközben még öltözteted vagy reggelizteted. A lényeget már a nagyobb csecsemő is érti! Mondd meg, hogy mi várja majd a játszóhelyén, ami legyen vonzó, kihívó, a korának megfelelő. A gyerek játékait nem elég kiönteni elé, rendezgessük el a járókában, játszószőnyegen. A játékok közötti látványos, vonzó összefüggéseket sejtve, ő maga fog kísérletezni velük. (A rend és rendetlenség kérdésről egy másik cikkben már írtunk.)

Nem csak mi vagyunk fontosak neki!

Furcsán hangzik talán, de a szülők néha túlértékelik a saját szerepüket a gyermekük életében. Főleg elsőszülött gyermekek élhetik meg, hogy szüleik nem hagynak időt nekik arra, hogy ők maguk kísérletezzenek. Azonnal ott teremnek, ha valamit a gyereknek kellene megoldania. Például csecsemőkorban hagyni kéne őket átcsúszni vagy -mászni valamin, kisdedkorban pedig engedni, hogy egyedül fedezzenek fel egy játékot, ami esetleg hosszabb időt és türelmet igényel a gyerektől. Az is lehet, hogy a feladat még nehéz a kicsinek, hogy a kívánt cselekvésnek még nincs itt az ideje. Tapasztalja meg ezt ő maga, s nézze meg a szülő, hogyan bánik a frusztrációra is alkalmat adó helyzettel. Lehet, hogy a guruló csecsemő a küszöbnél ügyesen visszafordul, hogy újra meg újra próbálni fogja az elgurult tárgyat megszerezni! Csodálatos képességekre tesz szert e próbálkozások által, függetlenül attól, hogy már ma lesz sikeres, vagy csak két hét múlva. Az is lehet, hogy egészen mást tesz majd a tárgyakkal, hogy olyan dolgokat talál ki, amelyek a szülőnek nem jutottak volna eszébe. Az önálló játékra tehát szükség van, és jó, ha az erre való idő beépül a kicsi napirendjébe. Egyre több az olyan szülő, aki gyermekét egyfolytában magával cipeli. Úgy gondolja, hogy egész nap beszélni kell hozzá, hogy le kell kötni ébrenlétének minden pillanatát. Könnyen zsarnokukká válhat így a kicsi, ami viszont senkinek sem jó. Engedd szabadon, bízz abban, hogy egyedül is boldogul a játékaival. Nem csak a szülővel való kapcsolatban lelhet örömöt, hanem a saját ügyességében és okosságában is!

dr. Borbély Sjoukje

3 megjegyzés:

Csigus írta...

Kösziiii! Ezt szinte nekem írták! Végre kicsit leszámolhatok akkor a lelkiismeret furival, mert most nagyon nincs úgy időm Matyira, mint tesó születése előtt. De ezek szerint még jó is, hogy kicsit hagyom önállósodni. Egyébként érdekes, hogy tényleg Barnus születése óta játszik el tök jól egyedül. Kellett a tesó, miattam is, mert nagyon rá voltam a kis tökire gyógyulva, ha érted, mire gondolok...Egyébként úgy tűnik nekem jobban fáj a leválás róla, mint fordítva. Hm, milyen érdekes dolgok ezek.

Boszi írta...

hehe :) Szerinted én miért kerestem rá? A pszichológusnő tökéletesen megnyugtatott,hogy csak jó, ha elvan a gyerek :)
Olvastam még olyat is, óvónőképzős anyag, hogy minimálisra csökkentették az óvodában az irányított játékot, mert rájöttek, hogy a játék nem is játék, hanem komoly tanulás, és csak akkor, ha a gyerek saját tempójában történik.
Azt írták, hogy egy játékot hihetetlen módon "porig" tud rombolni egy óvónő, ha csak úgy beleavatkozik, jó szándékkal.
Pl. "De szép garázs!" és akkor derül ki, hogy nem is az, hanem mondjuk egy autómosó. :)A gyerek meg megsértődik, hogy lealacsonyították garázzsá :)
Olyanokat írnak, hogy a legjobb, ha biztató pillantással tudatjuk csak a gyerekkel, hogy tetszik nekünk, amit csinál, de nem szabad kérdezősködni, majd úgyis elmeséli mi az, magától.
na ilyeneket olvasgatok így ovikezdés előtt :D

Boszi írta...

Meg tudod még mi jut eszembe, mikor lekifurdim van? Régen a kis parasztgyerekek milyen jól elvoltak egy szál bottal meg zsineggel, egymagukban!
Az volt a nagy fantázia! Mert akkor aztán nem értek rá a szülők játszogatni a gyerekkel, az asszony ellátta a ház körüli teendőket (na jó, ezt mi is megtesszük:)) az apa meg kint kapált a mezőn, aztán mikor hazaért,örült hogy él (na ezt a mai hímek is eljátszák, akik egész nap csak a gép előtt ülnek ;))